fbpx

Okulary, piercing i tatuaże w Pole Dance

OKULARY 

Przede wszystkim – żeby ćwiczyć w okularach muszą być one bardzo dobrze dopasowane i nie zsuwać się z twarzy. Chodzi o Wasz komfort i brak konieczności ciągłego poprawiania czegoś na własnym nosie 😉.

Sprawa zaczyna się zmieniać, kiedy dochodzimy do „wiszenia do góry nogami”…  Nawet jeśli oprawki są odpowiednio dobrane – w odwróconych figurach – zmieniają one swoje położenie i przestają spełniać swoją rolę. Poza tym, że nie możemy sami skontrolować poprawności figury, ponieważ nie widzimy się w lustrze, co gorsze – przez nagłe zgubienie ostrości widzenia możemy mieć poczucie kręcenia się w głowie.

Podobnie jest, kiedy wykonujemy np. szybkie triki, podczas których nietrudno o natychmiastowe pozbycie  się okularów. One natomiast po kontakcie z podłogą mogą się już nie pozbierać… 

Dlatego, jeśli szkła są koniecznością, może lepiej żeby były jednymi z tych, o które nie będziesz drżeć kiedy pojawi się na nich choć jedna rysa?

Możesz spróbować wspierania się okularami – zakładasz je tylko na czas objaśniania danej figury przez instruktora, po czym ściągasz i ćwiczysz bez nich. Widzisz kolejne elementy prowadzące do pożądanej pozycji i jednocześnie unikasz uczucia zawrotu głowy, oraz zniszczenia okularów.

PIERCING

W drugim wpisie poruszaliśmy już temat naszyjników, pierścionków i kolczyków – ustaliliśmy, że mogą one wyrządzić krzywdę Nam samym, rurce ale też ulec zepsuciu.
Jak natomiast ma się sprawa kolczyków, dermali i implantów w ciele? Musimy zadać sobie trzy pytania:

  1. Czy biżuteria nie będzie przeszkadzać Nam w treningu?

Zdarza się, że ćwiczenie z pewnymi elementami biżuterii jest po prostu niekomfortowe i bolesne. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas pozbycie się jej (o ile istnieje taka możliwość) na czas treningu.

  1. Czy istnieje ryzyko wyrwania?
    Pamiętaj, że pole dance wiąże się z dynamicznymi ruchami, podczas których wystarczy chwila nieuwagi a wystający kolczyk może zaczepić się o kawałek ubrania, czy nawet samą rurkę i w najlepszym przypadku najzwyczajniej nam wypadnie. To jest naprawdę optymistyczna wersja, ponieważ w tym czasie kolczyk może także niefortunnie rozerwać fragment skóry.
  2. Czy możemy uszkodzić rurkę?

I nie chodzi tu tylko o aspekt wizualny sprzętu na sali! Każde, choćby najmniejsze zarysowanie rurki, może powodować otarcia naskórka; natomiast im rysa jest głębsza (wywołana właśnie na przykład ostrą końcówką kolczyka), tym bardziej nieprzyjemne jest ćwiczenie na niej, a rany które może powodować głębsze i boleśniejsze

Ile trzeba odczekać po przekłuciu? Zazwyczaj zaleca się ok. 2 tygodnie przerwy; przede wszystkim zależy to od Twojego samopoczucia, tempa gojenia oraz miejsca, w którym masz nowy kolczyk. Tę kwestię najlepiej ustalić osobiście z piercerem.

TATUAŻE

Czy w czymś przeszkadzają? Ile należy odczekać po jego wykonaniu? Co można ćwiczyć?

Tak naprawdę wszystko skupia się na świeżo wykonanych tatuażach. Jeżeli bowiem został on już zrobiony jakiś czas temu i czasami nawet zapominamy o jego istnieniu – nie istnieją żadne przeciwskazania, czy regulacje prawne dotyczące jego wielkości, kolorystyki czy umiejscowienia jeśli chodzi o możliwość trenowania pole dance 😉

Jeśli na Twoim ciele właśnie pojawił się nowy tatuaż i zastanawiasz się czy możesz uczestniczyć w treningu:
Przyjmuje się, że przerwa od ćwiczeń fizycznych powinna trwać między jednym a trzema tygodniami. Oczywiście jest to kwestia gojenia się tatuażu, ale także zaleceń tatuatora. Dlaczego aż tyle? Trening ze świeżym nabytkiem może wiązać się z wystąpieniem gorączki, bólu czy krwotoku spowodowanego podwyższeniem tętna.

Kiedy natomiast nie możesz wytrzymać już bez zajęć (co jesteśmy w stanie całkowicie zrozumieć) zaleca się trening tych partii, na których nie mam świeżego tatuażu. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z intensywnością – im trening cięższy, tym łatwiej o uszkodzenie tatuażu (spowodowane choćby potem, który spływający po nowym tatuażu może skutkować uszkodzeniem tuszu).

Świeżo wykonane tatuaże powinniśmy chronić przed zbędnym ocieraniem. Dotyczy to zarówno zbyt obcisłymi ubraniami, jak i innymi przedmiotami. W tej kwestii pole dance jest dość specyficzny, bowiem zarówno nasze ubrania są z reguły obcisłe a same akrobacje na rurce nie mogą odbywać się bez bezpośredniego z nią kontaktu.