fbpx

Regeneracja przy treningach Pole Dance.

Chcesz szybko osiągnąć wymarzony efekt, nie możesz doczekać się upragnionej figury a do tego uwielbiasz miejsce, gdzie trenujesz. Jak to może się skończyć? Zbyt dużą liczbą ustalonych treningów, przemęczeniem i braku czasu na regenerację.
Właśnie REGENERACJI poświęcimy dziś kilka linijek.

 

Od początku – każdy trening powoduje mikro uszkodzenia tkanki mięśniowej a większości osób zależy przecież na przyroście mięśni, prawda? Właśnie, a do tego dochodzi dopiero w okresie odpoczynku i regeneracji – a to wymaga czasu.

 

Czy przerwy w treningach są naprawdę aż tak ważne? Czyli co zyskamy dzięki odpowiedniej regeneracji:

  • unikniemy przetrenowania – stanu, w którym “niechcemisię” występuje zbyt często, nasze mięśnie są zmęczone a same wyniki sportowe dużo gorsze, niż zazwyczaj
  • umożliwia pełne odzyskanie sił, oraz MOTYWACJI i prawdziwej chęci odbycia treningu
  • pozwala uniknąć kontuzji, której ryzyko wzrasta, kiedy nasz organizm jest przeciążony

Wiemy już, że warto do regeneracji dążyć. Co dokładnie możemy zrobić (nawet w codziennych czynnościach)?

1. Sen – każdy potrzebuje od 7 do 9 godzin snu CODZIENNIE. Nie zadziała “odsypianie w weekend”, jeśli przez cały tydzień śpimy po 3h dziennie. Snu nie da się nadrobić.


2. Nawodnienie – woda wspiera funkcjonowanie procesów, które umożliwiają regenerację przeciążonych treningiem mięśni. Nabiera to jeszcze większego znaczenia, gdy przypomnimy sobie, że nawet 75% naszych mięśni składa się z wody.

3. Wyciszenie po treningu – Rozciąganie to najszybsza regeneracja po treningu. Pominięcie tego etapu naraża ciało na szok wywołany nagłym przejściem od bardzo szybkiego tempa ćwiczeń do całkowitego zatrzymania.


4. Kąpiel:
w ciepłej/ gorącej wodzie są idealne, jeśli wykonałaś/łeś trening o niskiej intensywności. Kąpiel ma przynieść ulgę, rozluźnienie i zapobiec sztywności mięśni.
w zimnej wodzie zalecane są po cięższych treningach, podczas których doszło do większych “uszkodzeń” mięśni.


5. Lżejsze treningi, lub wolne – kilka lżejszych treningów wpływa pozytywnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Pozwala zarówno na regenerację, przemyślenie kolejnego planu treningowego oraz zauważenie wpływu aktywności na życie codzienne (mniejsze zmęczenie podczas wchodzenia po schodach, szybsze tempo przebieżki na przystanek itd.)


6. Aktywny wypoczynek – spacer, basen, rower czy stretching. Wszystko to nadal jest pobudza do pracy nasze mięśnie, jednak nie przeciąża ich tak, jak zwykły trening.

Możliwości jest mnóstwo, zarówno tych do zapamiętania na co dzień, jak i od święta. Najważniejsze,to słuchać własnego organizmu i nie nakładać na niego zbyt wiele.
Treningi są ważne, przyjemne i potrzebne, ale nigdy za wszelką cenę. Regeneracja zapewni nam wydajność na każdym treningu i szybsze uzyskanie oczekiwanych efektów.